Zapewniamy kompleksowe prowadzenie każdej inwestycji – od przygotowania dokumentacji, usług pomocy technicznej, opracowania dokumentacji projektowej, poprzez nadzór inwestorski, usługę inwestora zastępczego, zarządzanie inwestycją - aż po końcowe rozliczenie, rozruch i inne usługi niezbędne do odbioru ostatecznego.

aktualności

Kolejna umowa związana z realizacją Projektu Baltic Pipe podpisana

17 lipca, 2020

17 lipca 2020 r. została zawarta umowa pomiędzy ECM Group Polska S.A. a GAZ-SYSTEM S.A. na świadczenie usługi budowlanego nadzoru przyrodniczego w tym prowadzenie monitoringu przyrodniczego i zarządzania realizacją inwestycji pn. „ Budowa gazociągu Goleniów – Lwówek wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi obejmującego: Etap I – gazociąg DN1000 Goleniów – Ciecierzyce”.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie Projekt Baltic Pipe umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki.

Inwestycja będzie polegała na budowie nowego gazociągu relacji Goleniów-Lwówek, zlokalizowanego wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Gazociąg zostanie zbudowany na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, w gminach: Goleniów, Maszewo, Stargard, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód, Lwówek.

Baltic Pipe mapa

Gazociąg będzie realizowany w dwóch etapach:

Etap I: Odcinek gazociągu relacji Goleniów-Ciecierzyce o długości ok. 122 km,

Etap II: Odcinek gazociągu relacji Ciecierzyce-Lwówek o długości ok. 69 km.

Długość zaplanowanego do budowy gazociąg wynosi ok 191 km.

Średnica – DN 1000

Ciśnienie MOP – 8,4 MPa

Korzyści z realizacji inwestycji

Nowy gazociąg zapewni możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji spowoduje optymalizację przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza gazowego Północ – Południe w Europie. Ponadto realizacja Projektu Baltic Pipe, którego część stanowi ta inwestycja, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Budowa nowej infrastruktury przesyłowej wpłynie także na rozwój rynku gazu i jego konkurencyjność.

Więcej informacji o projekcie Baltic Pipe znajduje się na stronie www.baltic-pipe.pl oraz www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/integracja-z-europejski-systemem/baltic-pipe/