Zapewniamy kompleksowe prowadzenie każdej inwestycji – od przygotowania dokumentacji, usług pomocy technicznej, opracowania dokumentacji projektowej, poprzez nadzór inwestorski, usługę inwestora zastępczego, zarządzanie inwestycją - aż po końcowe rozliczenie, rozruch i inne usługi niezbędne do odbioru ostatecznego.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego

aktualności

Festiwal Otwarcia Muzeum Śląskiego za nami!

28 czerwca, 2015

Prawie 17 tysięcy zwiedzających, 3 dni, prawie 40 punktów programu.

W dniach od 26  do 28 czerwca 2015 roku Muzeum Śląskie w Katowicach otwarło nową siedzibę, rozpoczynając tym nowy rozdział swojej historii. Pierwsi goście mieli okazję nie tylko zobaczyć aż pięć wzajemnie się dopełniających wystaw stałych, stanowiących unikalne połączenie tematyki dedykowanej historii, sztuce profesjonalnej i plastyce nieprofesjonalnej oraz scenografii teatralnej, ale także wziąć udział w licznych atrakcjach zorganizowanych wewnątrz budynków i na otwartej przestrzeni parkowej Muzeum Śląskiego. 

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego

Program trzydniowego festiwalu obfitował w propozycje przygotowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla pasjonatów historii oraz kultury Śląska. Panele dyskusyjne „Śląsk wyobrażony. Śląsk wyśniony”, „Śląsk lokalny, Śląsk globalny” oraz „Śląsk w symulatorze zdarzeń” przyciągnęły około 120  słuchaczy. Wśród zaproszonych do dyskusji, której moderatorami byli Ewa Niewiadomska, Adam Kowalski i dr Krzysztof Karwat, znaleźli się m.in. Tomasz Konior, Robert Talarczyk, Lech Majewski oraz Jarosław Racięski. Na miłośników gier terenowych czekały „Meluzyny i nowe technologie” oraz rodzinny turniej gry w boule odbywający się na ścieżkach pomiędzy rabatami kwiatów. Dla najmłodszych przygotowano natomiast specjalną strefę zabaw, w której mieli okazję wcielić się w mistrzów plastyki nieprofesjonalnej niczym Erwin Sówka czy Paweł Wróbel. Wśród atrakcji organizowanych na zewnątrz ogromną popularnością cieszył się wjazd na wieżę szybu „Warszawa”. Mimo że na swoją kolej trzeba było czekać około godziny, chętnych nie brakowało – na ponad 40-metrową wieżę wjechało łącznie prawie 2,5 tysiąca osób. Fanów sztuki współczesnej przyciągnęły warsztaty street artu oraz pokaz multimedialny inspirowany postaciami z książki Ewy Kucharskiej i Marka Jagielskiego. Na zakończenie można było zobaczyć fabularny mapping Magdy Bartkiewicz- Podgórskiej przygotowany w przestrzeni parkowej Muzeum.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, fot. Lidia Rogowicz.

Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła ekspozycja „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” ukazująca burzliwą historię regionu. Opowiedziana za pomocą eksponatów, zdjęć, scenografii, filmów, dźwięków i świateł zachwyca formą i treścią. W wielkiej otwartej przestrzeni nowego wyrazu nabrały dzieła znane już częściowo ze starej siedziby Muzeum Śląskiego, eksponowane w Galerii sztuki polskiej 1800-1945 i Galerii sztuki polskiej po 1945 roku oraz całkowicie nowej Galerii plastyki nieprofesjonalnej, której towarzyszy prezentacja czasowa grafik Jana Nowaka, który w przeszłości pracował na stanowisku sztygara KWK Katowice. Na najniższym poziomie -4 zwiedzający mieli okazję prześledzić rozwój przestrzeni scenicznej na stałej wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości”, a także obejrzeć ekspozycję „Muzeum w organizacji. Muzeum w wyobraźni” zachęcającą do próby odpowiedzi na pytanie, jak by wyglądały losy Muzeum Śląskiego, gdyby historia potoczyła się inaczej? Wystawa ta stanowi również rodzaj pastiżu klasycznej przestrzeni wystawienniczej, gdzie prawda historyczna przeplata się z fikcją. Goście festiwalu mieli także okazję po raz pierwszy zobaczyć dzieło Leona Tarasewicza powstałe specjalnie na otwarcie siedziby Muzeum Śląskiego. „Modry” – konstrukcja wykonana z drewna – znajduje się w holu centralnym na poziomie -2, a dotarcie do niej i do innych wystaw ułatwia udostępniona już w pierwszym dniu Festiwalu Otwarcia aplikacja mobilna dla Androida i iOS-a. Po dwugodzinnym zwiedzaniu wystaw na gości czekała strefa relaksu zorganizowana m.in. obok szybu „Bartosz”, gdzie każdy z przybyłych mógł odpocząć, posłuchać koncertów, a także zobaczyć obiekty udostępnione w pokopalnianych budynkach. Łącznie w trakcie Festiwalu Otwarcia Muzeum zwiedziło 16 440 gości ze Śląska, Polski oraz spoza granic naszego kraju. Przypominamy, że od 30 czerwca do końca lipca br. do nowego gmachu Muzeum Śląskiego będzie można nadal wchodzić bezpłatnie, bez konieczności posiadania wejściówki.

Pierwsza połowa drugiego dnia Festiwalu Otwarcia należała do gości specjalnych. Około 300 osób wysłuchało wykładu inauguracyjnego „Przeszłość to obcy kraj. Dialogi historii z pamięcią” wygłoszonego przez prof. Roberta Trabę, dyrektora Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a następnie goście wspólnie z kuratorami obejrzeli wystawy. Muzeum Śląskie zwiedzili m.in.: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, członkowie Komitetu Honorowego oraz przedstawiciele instytucji i władz samorządowych.

Nadzór inwestycji: ECM Group Polska S.A.

Wykonawca: Budimex S.A.

Lokalizacja: Cały kompleks nowego Muzeum obejmuje łącznie ok. 25 tyś m2 powierzchni użytkowej nowych i zrewitalizowanych obiektów. Powstał on na terenie byłej kopalni Katowice. 

W ramach przedsięwzięcia wybudowano: Główny Gmach Muzeum Śląskiego, wielopoziomowy parking i hol, stanowiący centralne miejsce Kwartału Muzeów. Zrewitalizowano również teren, który zostanie zaadaptowany na funkcję parkową do użytku publicznego. Podczas prac zamontowano również systemy sterowania i zabezpieczeń.

Powierzchnia całkowita obiektu: 36 tys. m2.

Wartość projektu: prawie 273 mln zł