Realizacja Inwestycji
Zakres świadczonych usług przez Spółkę ECM związanych z zarządzaniem przedsięwzięciem obejmuje następujące fazy:
- Prowadzenie wielopoziomowego nadzoru inwestorskiego tj. w zakresie technicznym, terminowym i finansowym nad Robotami, w szczególności w zakresie zgodnym z wymaganiami Polskiego Prawa Budowlanego i przepisów w tym zakresie obowiązujących.
- Kontrola i mobilizacja Wykonawcy do działań w zakresie przestrzegania BHP na budowie. Akceptacja dokumentacji przygotowanej przez Wykonawcę, np. planu BIOZ (Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia), planu organizacji Terenu Budowy.
- Analiza i aprobata dostarczanych szczegółowych Programów robót i płatności.
- Akceptacja materiałów do wbudowania dostarczanych przez Wykonawcę – również, jeżeli jest niezbędne wykonanie badań i analiz dostarczonych materiałów.
- Akceptacja procedur i dokumentów potwierdzających przestrzeganie Systemu Zapewnienia Jakości; bieżąca kontrola jakości robót i dokonywanie odbiorów Robót ulegających zakryciu lub zanikających; przeprowadzenie wszelkich niezbędnych Prób i Badań oraz uczestnictwo w pobieraniu Próbek przez Wykonawcę.
- Pomiary.
- Wszelkie Zmiany i Korekty wynikające z niezgodności projektowych, warunków zewnętrznych czy zgłoszeń Zamawiającego lub Wykonawcy powinny zostać przeanalizowane, obmierzone, wycenione i zaakceptowane przez Inżyniera.
- Akceptacja rzeczowego i finansowego zaawansowania Robót i wystawienie Przejściowych Świadectw Płatności.
- Przejęcie części lub całości Robót.
- Prowadzenie Rad Budowy z udziałem Inwestora i Wykonawcy Robót oraz prowadzenie Narad Technicznych, sporządzanie raportów z rad budowy i narad technicznych oraz przekazywanie kopii raportów uczestnikom narad technicznych i Inwestorowi
- Przekazywanie Inwestorowi opinii dotyczące zgodności lub nie zgodności z Umową na Roboty dokumentów przedkładanych przez Wykonawcę Robót w związku z realizacją Kontraktu.
- Sprawdzanie zgodności dostaw urządzeń i materiałów z Umową na Roboty, zatwierdzoną dokumentacja projektową i sprawdzanie kompletności wymaganych atestów, aprobat i gwarancji na w/w dostarczone urządzenia.
- Zatwierdzanie przedstawionych metod wykonywania robót budowlanych.
- Wydawanie Wykonawcy Robót, Kierownikowi Budowy lub Kierownikowi Robót poleceń, potwierdzonych wpisem w Dzienniku Budowy (tam gdzie jest to uzasadnione), dotyczących w szczególności: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych oraz przedstawienia opinii dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych.
- Bieżąca kontrola prawidłowości wykonywania i kompletności dokumentów budowy Wykonawcy Robót.
- Pisemnie opiniowanie na żądanie Inwestora i w określonym przez Inwestora terminie, nie zasadności przedłużenia czasu na ukończenie robót wraz z analizą skutków finansowych i formalnych dla Umowy na Roboty i dla Projektu.
- Wydawanie poleceń Wykonawcy Robót w zakresie zawieszenia całości lub części prac w przypadkach określonych Umową na Roboty po uzyskaniu pisemnej zgody od Inwestora oraz udzielanie zezwolenia Wykonawcy Robót na wznowienie całości lub części Robót w przypadkach przewidzianych w Umowie na Roboty, po uzyskaniu pisemnej zgody od Inwestora.
- Nadzór na testami i rozruchem oraz przegląd instrukcji obsługi (gdzie jest to konieczne) wykonanych przez Wykonawcę Robót w celu przekazania obiektu Inwestorowi.
- Akceptacja wszystkich prób i odbiorów przy oddaniu do eksploatacji.
- Sprawdzenie, weryfikacja i akceptacja kompletnej dokumentacji powykonawczej (dostarczonej przez Wykonawcę Robót), a następnie dostarczenie jej do Inwestora oraz dokumentacji związanej z nadzorowaną budową (łącznie z pomiarami geodezyjnymi naniesionymi na plany sytuacyjne) w formie ustalonej z Inwestorem.
- Akceptacja przejściowych i końcowych wniosków i raportów Wykonawców Robót.
- Sprawdzanie poprawności faktur Wykonawcy Robót pod względem merytorycznym, rachunkowym i formalnym i rekomendowanie w formie pisemnej do zapłaty.
- Informowanie Inwestora o wszystkich występujących problemach, opóźnieniach Robót i planowanych płatnościach i podejmowanych działaniach zapobiegawczych lub/i naprawczych dla ich przezwyciężenia.
- Dokonywanie oceny i weryfikacji propozycji robót dodatkowych przedstawionych przez Wykonawcę Robót w zakresie finansowym, rzeczowym i formalnym.
- Natychmiastowe powiadamianie Inwestora w formie pisemnej o wszelkich wykrytych lub podejrzewanych nieprawidłowościach na budowie oraz informowanie Inwestora o problemach jakie pojawiły się w trakcie wykonywania Umów na Roboty.
- Wiele innych, których nie sposób przytoczyć. Różnorodność inwestycji budowlanych, działania Zamawiającego i Wykonawcy, czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, atmosferyczne i historyczne – wszystko ma wpływ na konkretne i praktyczne działanie Inżyniera na Budowie.
Faza może być dodatkowo obciążona także innymi ważnymi elementami jak:
- Przygotowanie materiałów przetargowych i organizację postępowania przetargowego;
- Uzyskanie od Wykonawcy finansowego zabezpieczenia wykonania kontraktu;
- Weryfikacja ubezpieczeń Kontraktu;
- Zatwierdzenie i przejęcie od Wykonawcy harmonogramu rzeczowo-finansowego realizacji inwestycji;
- Przejęcie od Wykonawcy planu płatności po uprzednim jego uzgodnieniu z Zamawiającym;
- Przejęcie od Wykonawcy Planu Zarządzania Jakością oraz Programu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
- Nadzór nad realizacją robót i ich finansowaniem zgodnie z harmonogramem;
- Stałe uczestnictwo w naradach technicznych i innych organizowanych przez wszystkie strony procesu inwestycyjnego;
- Organizowanie narad wynikających z bieżących potrzeb realizacji kontraktu;
- Wydawanie zgody na wykonanie robót dodatkowych i zamiennych oraz zmian materiałów po uprzedniej konsultacji z Zamawiającym;
- Podejmowanie wszelkich racjonalnych działań umożliwiających prawidłową realizację harmonogramu i informowanie Zamawiającego o ewentualnym zagrożeniu w realizacji;
- Prowadzenie nadzoru technicznego nad realizacją robót, zgodnie z prawem budowlanym;
- Stała konsultacja i doradztwo fachowe na rzecz Zamawiającego;
- Współpraca z nadzorem autorskim;
- Współdziałanie z władzami terenowymi, organami nadzoru budowlanego;
- Odbiór wykonanych etapów – odcinków robót;
- Sprawdzanie okresowych zestawień Wykonawcy i potwierdzanie kwot do wypłaty;
- Prowadzenie rozliczeń związanych z realizacją programu;
- Pomoc przy prowadzeniu rozliczeń z Funduszami pomocowymi;
- Opracowanie raportów okresowych i raportu końcowego;
- Przygotowanie odbioru końcowego;
- Nadzór nad rozruchem i szkoleniem obsługi;
- Udział w czynnościach odbiorów ostatecznych i pogwarancyjnych robót objętych kontraktem.
Okres gwarancyjny
- Dołożenie wszelkich starań, zgodnie z Warunkami Umowy na Roboty w celu wyegzekwowania wszelkich postanowień gwarancyjnych.
- Organizowanie przeglądów gwarancyjnych w okresie obowiązywania gwarancji Wykonawcy z udziałem Inwestora oraz Wykonawcy Robót zakańczanych stosownym protokołem z przeglądu.
- Po uzyskaniu zgłoszenia od Inwestora o zaistnieniu wady w okresie gwarancyjnym, opiniowanie zasadności wezwania Wykonawcy do jej usunięcia. W przypadku stwierdzenia odpowiedzialności za wadę po stronie Wykonawcy Robót prowadzenia branżowego Nadzoru Inwestorskiego nad procesem usunięcia wady, oraz protokolarne potwierdzenie usunięcia wady.
- Opiniowanie pod względem merytorycznym zlecenia ws. usunięcia wad innemu wykonawcy w przypadku jeśli Wykonawca Robót nie usunie wad w wyznaczonym terminie.
Usługi dodatkowe związane z fazami realizacji inwestycji m.in. to:
- Opracowanie studium wykonalności, wniosków aplikacyjnych, koncepcji, projektów
- Pomoc prawna
- Audyty
- Rozliczanie finansowe
- Doradztwo dla Inwestora w zarządzaniu i administrowaniu kontraktem
- Zarządzanie ryzykiem kontraktu
- Zarządzanie harmonogramem
- Raportowanie
- Analiza Wartości Wypracowanej EVN
- Monitoring postępu rzeczowo-finansowego poprzez wspomagające systemy informatyczne
- Szkolenia